רוכשים דירה בקרוב? תתבקשו לרכוש פוליסת ביטוח כחלק מהדרישות לקבלת משכנתא. אז מה כדאי לדעת על ביטוח משכנתא לפני שמתחייבים?

 

חיפשתם, חיפשתן, ומצאתם דירה נהדרת או בית מקסים. מזל טוב! עכשיו רק צריך לסגור את הפרטים היבשים מסביב למאורע המשמח. פרט אחד גדול ומשמעותי הוא המשכנתא, וכל מה שנלווה לתהליך. כפי שתראו, רוכשי דירה שמגיעים לבנק לקבל משכנתא מתבקשים להוסיף להוצאות גם פוליסת ביטוח משכנתא (המורכבת מביטוח חיים וביטוח מבנה). צוות ריסקי ריכז כמה דברים שכדאי לדעת בשביל שתוכלו לעשות את הבחירה הנכונה עבורך:

 

1 | מה ההבדל בין ביטוח משכנתא לבין ביטוח חיים "רגיל"?

ביטוח משכנתא מופעל במידה שאחד הלווים, או שניהם, נפטרים לפני שהמשכנתא הוחזרה במלואה. הכסף מגיע לבנק ומכסה את חוב המשכנתא באותה נקודת זמן. במידה והפוליסה לתשלום גדולה יותר מחוב המשכנתא, אחרי שהחוב כוסה בבנק, השארים יקבלו את הסכום הנותר. לעומת זאת, בביטוח חיים "רגיל" (ריסק), הפוליסה מופעלת במקרה של מוות ומשולמת אך ורק לשארים של הנפטר שהוגדרו כמוטבים.

 

ההבדל הוא בשאלה מי מקבל את סכומי הפוליסה במקרה של פטירה. לכן, חשוב שיהיה כיסוי ביטוחי רחב: ביטוח חיים שישלם סכום כסף לשארים (בן\בת זוג, ילדים, משפחה, וכו), וביטוח משכנתא שישלם את חוב המשכנתא לבנק. בצורה זו, במידה של פטירה חלילה, המשפחה שלכם תהיה מוגנת כלכלית.

 

2 | מהו ביטוח מבנה?

ביטוח מבנה הוא ביטוח למקרים בהם הנכס ניזוק בצורה רצינית הגוררת הוצאות כבדות על מנת להפכו לראוי למגורים בשנית. למשל, שריפה, הצפה, רעידת אדמה, ועוד. במקרים כאלו, שחזור המבנה דורש שיפוץ יקר ומתמשך. התהליך הזה עלול לסכן את מצבו הכלכלי של הלווה, וכתוצאה מכך, לסכן את תשלומי המשכנתא לבנק. היות ובנקים רוצים וודאות בקבלת תשלומי המשכנתא, ורוצים למנוע את ירידת ערך הנכס עקב אותו נזק כבד, ביטוח מבנה הוא חלק מביטוח המשכנתא. הביטוח כולל נזקים בחלקי הנכס הקבועים (קירות, רצפה, חלונות, חשמל, וכו), ולא כולל את תכולת הדירה.

  

3 | כדאי לקנות פוליסה ישר דרך הבנק או להשוות מחירים קודם?

רוב הבנקים מציעים פוליסות ביטוח משכנתא, אך לפעמים התשלום החודשי בהן יקר שלא לצורך, או לא עונה על הצרכים שלכם (למשל, ביטוח מבנה ללא אפשרות הרחבת הביטוח לתכולה). שוק הביטוחים הוא שוק תחרותי עם הצעות מגוונות מכל חברות הביטוח. לכן כדאי להשוות בין פוליסות ביטוח על מנת לבחור את מה שבאמת מתאים לכם, ולא להתפשר על האופציה הראשונה שתתקלו בה. אצלנו בריסקי אנחנו מציעים השוואה בין הפוליסות של כל חברות הביטוח, כדי שתוכלו להשוות בעצמכם ולמצוא פוליסה שמתאימה בדיוק לכם. בחירה נבונה יכולה לחסוך לכם עלות גבוהה במהלך השנים.

 

4 | במה תלויים התשלומים החודשיים (פרמיית הביטוח)?

תשלומים חודשיים תלויים בשני גורמים: גובה המשכנתא, ומצבו הבריאותי של כל לווה. המצב הבריאותי נקבע על ידי הגיל, היסטוריה רפואית, והרגלי עישון. ככל שערך המשכנתא קטן יותר, כך הפרמייה נמוכה יותר. במידה ויש שיפור בהרגלי הבריאות שלכם אחרי מעמד הוצאת ביטוח המשכנתא (למשל, הפסקתם לעשן), חשוב לעדכן את חברת הביטוח על מנת לחסוך כסף בתשלומי הפרמייה. הדבר נכון גם במידה והמשכנתא קטנה בצורה פתאומית (למשל, פרעתם סכום גדול בשנה מסויימת). חשוב לוודא שהשינוי התקבל בחברת הביטוח, כדי שגם הפרמייה לתשלום קטן בהתאמה.

 

לבדוק, להשוות, לרכוש

כפי שראינו, ביטוח משכנתא מורכב למעשה משני סוגי ביטוחים: ביטוח חיים, וביטוח מבנה. שני הביטוחים הם ערובה לכך שהבנק יקבל את החזר ההלוואה במקרה שחלילה אחד מהלווים נפטר, או שיש נזק מבני כבד שמוריד את ערך הנכס. חשוב להשוות את הסכומים לתשלום בין כל חברות הביטוח בשוק, ולהבין מה מתאים לסיטואציה האישית שלכם.

אצלנו בריסקי ניתן להשוות ולרכוש ביטוח חיים למשכנתא באמצעות סוכנות הביטוח איילון נאמנים. אנחנו מציעים שקיפות, נוחות ואובייקטיביות, היות ואנחנו עובדים עם כל החברות. בריסקי תוכלו להשוות בין המחירים וההצעות של כל חברות הביטוח בלחיצת כפתור, ולהיות בטוחים שאתם עושים את הבחירה הנכונה והמשתלמת.