ביטוח נסיעות הוא כיסוי קריטי שיכול לחסוך עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים במקרה חירום. אז מה כולל ביטוח כזה ואיך כדאי לבחור? הנה כל מה שצריך לדעת על הביטוח שמגן עלינו כשאנחנו בחו"ל

 

כמה כיף זה לתכנן נסיעה לחו"ל. בין אם זה ביקור עסקי, סופ"ש מפנק ביעד קרוב, או אפילו חופשה ארוכה ביעד אקזוטי - אין כמו לשנות אווירה מדי פעם וליהנות מחוויות חדשות. יחד עם התענוג הגדול, צריך גם לתכנן כמה דברים לכל מקרה שלא יהיה, בתקווה שלעולם לא נזדקק לזה. אחד הדברים הכי חשובים לעשות הוא לבחור ביטוח נסיעות לחו"ל עם כיסוי מדויק ומותאם אישית. זה אומר כיסוי מותאם גם לנוסע, וגם לטיב הנסיעה.

 

ביטוח נסיעות הוא הוצאה זעירה יחסית לסכום הכיסוי שהוא מכסה במקרה חירום, שיכול להגיע לכמה מיליוני שקלים. מוסדות רבים מציעים פוליסות ביטוח במחירים אטרקטיביים, אך לא כדאי להסכים לקחת פוליסה מבלי להבין בדיוק מה טיב הכיסוי והאם הוא מספיק (או האם יש בו חלקים מיותרים שסתם מייקרים את התשלום).

 

אז לפני שסוגרים ביטוח, הנה 4 טיפים שכדאי לקחת בחשבון:

 

מה כולל ביטוח נסיעות לחו"ל?

ביטוח נסיעות מורכב משני חלקים: ביטוח בסיסי והרחבות לביטוח. הביטוח הבסיסי מכסה מקרי חירום רפואיים, איתור וחילוץ, ונזקים לצד ג׳. הרחבות לביטוח יכולות להיות רפואיות (הרחבה פרטנית למצב בריאותי קיים), קשורות לציוד (למשל אובדן או נזק לכבודה או מכשירים אלקטרוניים), או לנסיעה עצמה (ביטול/קיצור הנסיעה). כל חברה מציעה הרחבות שונות לביטוח, כך שבהחלט כדאי לקחת בחשבון גם את הביטוח הבסיסי וגם הרחבות רלוונטיות הנוגעות למצבכם הבריאותי, טיב החופשה ולציוד עמו אתם נוסעים.

 

למשל, דמיינו את התרחיש הבא: קבוצת חברים מסתובבת לה במרכז עיר תיירותית שוקקת, ולפתע רוכב אופניים מתנגש באחד מהם. מעוצמת הפגיעה נשבר לו האף ונשברות כמה שיניים, ומתחיל כאב ראש חזק מאד. בנוסף, הטאבלט שהיה לו בתיק נשבר. רוכב האופניים עצמו נפל ושבר את הרגל, וצועק שהתאונה קרתה בגלל שהם עברו את הרחוב בלי להסתכל. בינתיים, הוא התקשר למשטרה ולאמבולנס.

 

זה לא תרחיש בדיוני, והתוצאות עלולות להיות מסכנות חיים ויקרות מאד. תאונה כזאת פירושה טיפול חירום (בשיניים, באף, ואולי אשפוז להשגחה מחשש לזעזוע מוח), תרופות (נוגדי כאבים במרשם רופא), הגנה מנזק לצד ג' (רוכב האופניים שרוצה להגיש תביעה), ונזק לציוד (הטאבלט). בנוסף, החבר שנפגע כנראה יצטרך לקצר את הטיול בשביל להחלים בבית בארץ. ביטוח נסיעות מקיף של כמה שקלים ליום יכול לחסוך במקרה הזה עשרות אלפי שקלים של הוצאות, ולעזור לאדם שנפגע במדינה זרה להרגיש בטוח.

 

טיפ: כדאי להיות בטוחים אך גם מחושבים, היות ויש הרחבות שכלל אינן רלוונטיות לנוסע (אין לך לפטופ איתך) או לטיב הנסיעה (ביטוח נסיעות סקי לחופשה ברודוס זה פחות רלוונטי). סוגים שונים של הרחבות יופיעו בשאלונים לביטוח כך שלא תצטרכו לבדוק כל דבר בנפרד. תוכלו לבדוק את כל האפשרויות להרחבת הביטוח במחשבון של ריסקי, ולקבל השוואה בין הביטוחים השונים במקום אחד.

 

במה תלוי מחיר הפוליסה והביטוח עצמו?

הנוסע עצמו: כל נוסע, בתלוי לגילו ולמצבו הבריאותי יקבל מחיר מסוים לפוליסה, וכדאי שייקח הרחבות לביטוח הבסיסי בהתאם. למשל, נוסעת בהריון תזדקק לביטוח נוסף מעבר לכיסוי הבסיסי, או נוסע עם מצב בריאותי קיים שעלול להזדקק לטיפול או תרופות במהלך הנסיעה.

 

סוג הנסיעה: כפי שתוכלו לשער, חופשת גלישה בקוסטה ריקה וחופשת שופינג בברלין הן חופשות בפרופיל סיכון אחר. סוג הנסיעה משפיע על הכיסוי שתצטרכו. כך שלמשל מי שנוסע לעשות ספורט חורף או ספורט אתגרי, כדאי שיבחר בביטוח משלים המכסה עלויות גבוהות יותר של פגיעה בגוף או בציוד נלווה לחופשה. מי שנוסע לביקור עסקי, כדאי שהלפטופ, סלולארי, והטאבלט יהיו מבוטחים למקרה של נזק או גניבה.

 

יעד הנסיעה: ישנם יעדים בהם עלות אשפוז היא גבוהה במיוחד. למשל בארצות הברית, אשפוז של יום אחד בבית חולים עולה החל מ5,000$, משמעותית יותר מאשר ביעדים באירופה (החל מ500$). בנוסף, ישנן ארצות בהן הטיפול הרפואי הנגיש מצריך הוצאות הגעה כבדות, כמו למשל מסוק אמבולנס. כך שההוצאות הצפויות במקרה חירום משתנות ממדינה למדינה, ובהתאם לכך מחיר הפוליסה.

 

טיפ: לכל סוג כיסוי יש תקרה מקסימלית, וחלק של השתתפות עצמית. כדאי לבדוק מה הכיסוי היומי עבור מקרי חירום, ולהבין האם כיסוי זה מכסה את הוצאות הטיפול במדינה אליה תיסעו. גם במקרה הזה, המחיר הזול ביותר של הפוליסה הראשונה שחברת התעופה או קופת החולים תציע לא תהיה דווקא אופטימלית, לכן חשוב לעשות השוואה מקיפה.

 

מה התנאים בכל חברה?

כל חברה מציעה תנאים, שירותים והטבות שונות אותם הביטוח מכסה. למשל הגשת דוחות נזיקין אונליין באפליקציה, שירותי חירום שפועלים מסביב לשעון עם נציגים דוברי עברית, או כיסוי ביטול נסיעה גם ללא סיבה רפואית. חלק מהחברות יבקשו מכם לשלם קודם ואז לקבל החזר, בעוד שאחרות יכסו את ההוצאות ואז "יתחשבנו"  בהגעתכם לארץ. אמנם בשגרה הדברים האלו נראים פחות חשובים, אך במקרים לא נעימים בהם תצטרכו עזרה - כל שירות שיוריד לכם עוד דאגה מהראש הוא ברכה והקלה גדלה.

 

טיפ: חשוב להבין בדיוק מה התנאים שהביטוח מכסה כדי שלא יהיו הפתעות לא נעימות בסוף. כדאי להשוות בין השירותים והתנאים שכל חברה מציעה, וכך לבחור את הביטוח האופטימלי.

 

איך לבחור את הביטוח המתאים ביותר?

להשוות להשוות ולהשוות. עכשיו שאתם מבינים ממה בנוי הכיסוי, תוכלו להשוות בין החברות השונות גם על בסיס מחיר וגם על בסיס כיסוי ותנאים. החיסכון פה הוא כפול - גם בתעריפי הפוליסה, וגם בהוצאות העלולות להגיע במקרי חירום.

 

טיפ: המחשבון של ריסקי יעזור לכם להשוות תעריפים וכיסויים של כל חברות הביטוח המובילות בשוק, ולבחור בביטוח המדויק עבורכם. במחשבון תוכלו למלא מספר שאלות (אנחנו לא שומרים על הפרטים האלו, הם בשימוש רק על מנת למצוא ביטוחים רלוונטיים), ולקבל השוואה אובייקטיבית בין כל הפוליסות של כל החברות.

 

שקט נפשי, חיסכון גדול

המחשבון של ריסקי עוזר להשוות בין שלל סוגי ביטוחי הנסיעות לחו"ל בקלות. בכמה קליקים תוכלו למצוא ביטוח מדויק עם כיסוי רחב במחיר אטרקטיבי. לחצו כאן לראות איך זה עובד >>